New schematics

I've added few more schematics recently, for which I thank Roman Štec, who gave them to me, and also the author Jindřich Stuchlík.

  • FD-SIO-EM64
  • SIO

I've also added new redrawn FD-5 schematic and 2 block designs of Sord

You can find them here https://dlabi.cz/schematka-k-sord-m5/


From now on, you can read my posts in English

I’ve added language selection widget where you can switch from Czech to English. Not all posts are translated yet but I’m working on it so please be patient.


Sord m5's clones

Although the Sord m5 was not as popular as the ZX Spectrum, several of its clones were created during its era which spread under various names beyond the continent of Japan. Let's introduce them one by one.


Looking for digital copy

does anyone have this by any chance? I'm unable to find it anywhere


Files download is working again

Hooray! After long long time, downloads are working again! If you still experience issues please leave a message.


File download is broken.

File download is not currently working. I'm working on the fix. In the meantime if you desperately need some files try http protocol or write me and I'll send to you. Thank you.


Updated Sord driver in offcial MAME branch

I am happy to inform you that the improvements I have made to the already obsolete Sord emulator have been added to the official MAME distribution, specifically to version 0.171. Compared to the current
version it can now emulate EM-5 32kB, 64kBi, 64kBF and 64kRX memory modules. This allows you run programs that was not working due to lack of RAM. For this reason, another slot for cartridges was added
so that the memory can be "inserted" together with one of the Basics. Then there was added a modification called Brno according to the place of origin, which contains a CP-M with a 1MB RAM ramdisk. I intend to constantly improve this driver, if time allows. Unfortunately, after the official version was released I realized that I forget to add support for uploading LST files. If you need this function, download my version, which already contains this feature.


Sord m5 related schematics

m_sord_m5

Here I'm gonna place DIY guides and schematics related to the Sord hardware. Not so much now but maybe during the time another will appears....


Je libo MIDI? Ale jistě….

usb-midi

Potěšila mě zpráva, že s příchodem Androidu ICS byla přidána podpora MIDI USB kontrolerů. Tak jsem se rozhodl, že ji hned vyzkouším. Ale ouha! Na mém tabletu nic. To bylo zklamání. Midi Melody žádné USB zařízení připojené pomocí OTG kabelu nedetekovala. Začal jsem tedy pátrat na internetu a dozvěděl se následující. Zřejmě né uplně všechny systémy mají MIDI podporu zapnutu. Jak ji zapnout? Čtete dál.


Sledování TV na tabletu

droidtvKe sledovaní televizního příjmu budete samozřejme potřebovat aplikaci, to je jasné. V zásadě to funguje takhle: nahrajete dvbt drivery viz. dřívější článek, připojíte se k tuneru a vytvoříte stream, který někde zobrazíte. Samozřejmě je poprvé třeba naladit programy. Aplikací pod Android které udělají všechno toto zmíněné moc není nebo jsem je zkrátka neobjevil. Naštestí jedna existuje a vratím se k ní později. Čeho existuje však spousta jsou video přehrávače, které umí přehrávat stream, který někdo vysílá a těch je vícero (BSplayer, MXplayer, KODI, XBMC atd). Nyní se však vraťme k prvně zmíněné skupině.


en_USEnglish