droidtvKe sledovaní televizního příjmu budete samozřejme potřebovat aplikaci, to je jasné. V zásadě to funguje takhle: nahrajete dvbt drivery viz. dřívější článek, připojíte se k tuneru a vytvoříte stream, který někde zobrazíte. Samozřejmě je poprvé třeba naladit programy. Aplikací pod Android které udělají všechno toto zmíněné moc není nebo jsem je zkrátka neobjevil. Naštestí jedna existuje a vratím se k ní později. Čeho existuje však spousta jsou video přehrávače, které umí přehrávat stream, který někdo vysílá a těch je vícero (BSplayer, MXplayer, KODI, XBMC atd). Nyní se však vraťme k prvně zmíněné skupině.

Jedná se o prográmek DroidTV, který nenaleznete na Google Play (pozor neplést si to s DroidTV Primetime) a jeho autorem je osoba říkající si Chrurli. Bohužel vývoj programu skončil prakticky ve svém zrodu, takže nečekejte nikterak graficky vzhlednou záležitost, pro mne je však mnohem důležitější funkčnost a ta zaručená je. Navíc pokud je někdo programátor může aplikaci vylepšit.

Zdrojáky je možno získat zde https://github.com/chrulri/droidtv nebo zde https://github.com/Elbandi/droidtv

nebo APK soubor pro Android [wpfilebase tag=file id=174 tpl=download-button /]

 

Nedávno jsem narazil na modifikaci této aplikace, která zpočívá ve změně transportu streamu (udp unicast na http unicast) a to změnou backend aplikace z dvblast na mumudvb. Více info na fóru XDA. Zde je přímý link na zdrojáky https://github.com/OuNao/droidtv/tree/mumudvb a opět link na stažení aplikace v podobě APK.

[wpfilebase tag=file id=173 tpl=download-button /]

 Edit: zdá se že ta modifikace má poškozený soubor apk. Jakmile to prozkoumám soubor nahradim

DroidTV používá k ladění programů interně utilitku w_scan. Pochopitelně musíte ladit vždy, když změníte výrazněji vaši polohu, tj. změníte vysílač. Nutno podotknout, že samotné ladění na mém tabletu trvá cca 10 minut a navíc pokud se tato operace nedokončí a skončí chybou, tak se bohužel již nalezené programy neuloží a je třeba pustit ladění znovu. Pakliže jste již v minulosti měli naladěno, řeknu Vám jak si seznam multiplexů můžete zazálohovat nebo data ze zálohy obnovit. Soubor s multiplexy se nachazí /data/data/com.chrulri.droidtv/app_configs/jmeno_pri_ladeni.conf a vypadá nějak takhle

CT 1(Ceska televize):730000000:257
CT 2(Ceska televize):730000000:258
CT 24(Ceska televize):730000000:259
CT 4(Ceska televize):730000000:260

Né vždy je po naladění v DroidTV přítomno správné jméno stanice, ale pouze název např. Service_id 261. Pak jediný způsob jak jméno změnit je přímou editací souboru. Jelikož nyní znáte formát jak DroidTV ukládá stanice, můžete vytvořit tento seznam mimo tablet a tím ušetřit zdlouhavé ladění programů na tabletu. Tedy pokud víte frekvence a servisni ID kanálů(SID). Drobná pomůcka na převod čisla kanálu na frekvenci jsou tyto stránky www.mapavysilacu.cz/channelsfrequency.html nebo cs.wikipedia.org/wiki/DVB-T. Problém je tak trochu jak zjistit správné SID, nenašel jsem nikde spolehlivě aktualizovaný zdroj. Nicméně prvotní vodítko můžete nalézt třeba zde wiki.ubuntu.cz/digit%C3%A1ln%C3%AD_tv/channels.conf.

Pokud se vám nebude chtít “vařit z vody” můžete použít  w_scan na linuxu (předpokládám ale, že tuner běhá i na PC pod linuxem) a soubor předvytvořit tam. Informace jak program používat je  zde linuxtv.org/wiki/index.php/W_scan anebo v češtině opět tu wiki.ubuntu.cz/digit%C3%A1ln%C3%AD_tv/channels.conf. Pak již stačí odstranit nepotřebné informace které w_scan generuje navíc. Tudíž nechat jen název, frekvenci a to poslední číslo je SID. Nahrajte soubor na správné místo, jméno si zvolte jakékoliv s příponou conf. Konfigurací může být samosebou vícero v DroidTV si vyberete tu kterou chcete použít. A to je vše.


 

Nyní se podíváme na druhou variantu. Předesílám, že nastavení je daleko daleko složitější než u první varianty, ale odměnou vám pak bude daleko širší nabídka programů pro sledovaní tv, které vám například umožní záznam, timeshift, EPG atd.

Jak jsem již na začátku zmínil je třeba vybrat tzv. “backend” aplikaci, která vytvoří obrazový tok(stream). Já jsem na androidu narazil na dvblast, mumudvb a tvheadend. Je asi jedno kterou cestou se vydáte. Nejlepší ovšem bude, když si nejdříve vyberete “frontend” aplikaci, to je ta, kde tv budete sledovat. Opět se nabízí spousta možností Kodi, VLC, BSplayer, MXPlayer, XBMC atd.. a ta vám napoví jaký druh obrazového toku a tudýž backendu bude podporovat. No nebudu chodit kolem horké kaše. Pokud chcete opravdu hodně propracovanou aplikaci, která vám poskytne jak možnost sledovat LiveTv, přehrávat filmy a mnoho dalšího doporučuji právě Kodi a jelikož má přímo v sobě podporu tvheadendu, volba je jasná.

 

Tak tedy co je třeba:

Krok 1: obstarat si tvheadend

 

Sežeňte si tvheadend na svůj android. To bude trochu háček.  Bohužel neexistuje univerzální verze, kterou  stáhnete a bude automaticky fungovat i vám. Pokud budete mít stěstí a někdo ji před vámi již zkompiloval stačí ji nahrát do tabletu a máte téměř hotovo. Pokud ne, musíte si ji zkompilovat sami. Sám sem si to zkusil a není to pro lajka úplně snadné. Nicméně hezký návod jak na to najdete tu www.holik.at/comments.php?y=13&m=06&entry=entry130627-175237

 

Krok 2: spuštení tvheadendu při bootu

 

Abyste po každém  restartu tabletu nemuseli znova ručně spouštět tvheadend, je dobré toto zautomatizovat. Předpokládám, že máte podobně vyřešené i zavádění modulů k usb tuneru, je třeba ověřit že vytváříte následující adresáře. Pokud ne, upravte Váš skript takhle.


mkdir /dev/dvb
mkdir /data/data/.hts
mkdir /data/data/.hts/imagecache
mkdir /dev/dvb/adapter0
ln -s /dev/dvb0.frontend0 /dev/dvb/adapter0/frontend0
ln -s /dev/dvb0.demux0 /dev/dvb/adapter0/demux0
ln -s /dev/dvb0.dvr0 /dev/dvb/adapter0/dvr0
ln -s /dev/dvb0.dvr0 /dev/dvb/adapter0/dvr0.ts
ln -s /dev/dvb0/ca0 /dev/dvb/adapter0/ca0
mkdir /dev/dvb/adapter1
ln -s /dev/dvb1.frontend0 /dev/dvb/adapter1/frontend0
ln -s /dev/dvb1.demux0 /dev/dvb/adapter1/demux0
ln -s /dev/dvb1.dvr0 /dev/dvb/adapter1/dvr0
ln -s /dev/dvb1.dvr0 /dev/dvb/adapter1/dvr0.ts
ln -s /dev/dvb1/ca0 /dev/dvb/adapter1/ca0

pak již stačí upravit přístupová práva


chmod 777 /data/data/.hts
chmod 777 /data/data/.hts/imagecache
chmod 777 /data/dvb*
chmod 777 /data/dvb/tvheadend

a zajistit spuštění samotného tvheadendu

./data/dvb/tvheadend -C -c /data/data/.hts

 

Samozřejmě jestli jste to již neudělali, nakopírujte tvheadend do adresáře /data/dvb a pokud je zkompilován dynamicky tak ještě knihovny do /system/lib

 

Krok 3: konfigurace tvheadendu

 

tvh_configPo rebootu, otevřete webový prohlížeč s následující adresou http://localhost:9981. Tím se dostanete ke konfiguraci viz. obrázek. Protože sám nemám dostatek znalostí jak správně tvheadend nakonfigurovat, odkáži vás raději sem.

 

 

Krok 4: propojení s Kodi

 

stáhněte Kodi z Google play https://play.google.com/store/apps/details?id=org.xbmc.kodi

Teoreticky stačí jen povolit a nakonfigurovat PVR addon Tvheadend HTSP Client. Podrobnější informace opět zde, bod 4 (Connecting Kodi to Tvheadend)

 

Krok 5: závěr

 

Nyní byste již měli mít k dispozici seznam kanálů nalezených tvheadendem v položce TV.

kodi tvh_tv

kodi_epg

 

 

 

 

 

Tímto jste ze svého tabletu udělali TV server, který distribuuje signál do sítě. Je už na vás zdali ho budete sledovat přímo na tabletu nebo na jiném zařízení. Pro Kodi existuje spousta pluginů, takže není problém si udělat např. z telefonu dálkové ovládání, fantazii se meze nekladou.