Ještě než jsem sem si pořídil tablet, zajímalo mě, jestli na něm rozběhnu televizní příjem. Oslovil jsem tedy pana Googla, který mi potvrdil, že to možné bude. Přirozeně potřebujete tablet s USB konektorem, přístup k rootu, USB DVB-T klíčenku a hlavně správné ovladače. V následujícím textu se pokusím popsat postup jak televizi na tabletu zprovoznit. Budu se snažit popisovat vše obecně, ale musíte chápat že mám zkušenosti jen s mým tabletem a s mým tunerem. Také zde nechci popisovat strastiplnou cestu na získaní správného Toolchainu pomocí kterého můžete kompilovat zdrojaky na PC pro Androida. (koukni sem).Taktéž získání zdrojaků pro mou verzi kernelu mě stálo nejeden šedivý vlas. Dost bylo kecání, pusťme se do práce.

Má HW výbava:

  • tablet: GoClever Tab A73 ICS 4.0 kernel version 3.0.8+ procesor allwinner A10
  • tuner: Dvb-T  AverMedia AVerTV VolarHD (A835) USBID 07ca:b835
  • kabel:  USB OTG redukce

Stáhněte si terminál aplikaci, existuje jich několik zdarma, já si vybral Terminal IDE.

Zjistěte na této stránce jaký čip používá váš tuner a jestli je na Linuxu vůbec podporován. U mě naštestí je a používá čip Afatech AF9035 pro který si stáhnete ovladače zde. (jsou zkompilovány pro kernel 3.0.8+ preempt mod_unload modversion ARMv7 a procesor A10) nebo zde pro GoClever R974.2 a podobné (3.0.8+ SMP preempt mod_unload ARMv7). Vy ostatní máte 2 možnosti. Buď budete mít štěstí a ovladače pro váš tuner, kernel a procesor naleznete na internetu již zkompilované anebo si je budete muset zkompilovat sami. Pokud ale nemáte alespoň základní znalosti s cross-kompilováním na Linuxu, budete mít problém. Pokud budete mít stejný kernel jaký zde uvádím, ale jiný tuner, uveďte to v komentáři. Já Vám, zbyde-li čas, modul zkompiluji.

Rozbalte soubor s ovladači do tabletu. Já osobně použil SD kartu, tedy /mnt/extsd/. Tady jsem si vytvořil adresář dvb a rozbalil archiv tam. V adresáři modules naleznete v šechny moduly a firmware, které jsou potřeba na rozchození. Tady máte na výběr jestli moduly necháte na SD kartě nebo je nakopírujete ke standardním modulům v tabletu. (/system/vendor/modules)

Jiné je to se firmwarem, ten se musí nakopírovat do systémového adresáře, kde ho ovladač očekává. Na mém tabletu to je konkrétně /system/etc/firmware, ale může to být i adresář /etc/firmware nebo jiný. Adresář firmware u mě neexistoval a tak jsem ho vytvořil. Použijte jakéhokoliv průzkumníka, já používám ES FileExplorer, který umí zapisovat i do systémových složek. Jestli preferujete terminál použijte příkazy

Tak moduly a firmware máme připraveny na zavedení do systému. Jestli jste to ještě neučinili spusťte terminál. A spusťte následující příkazy

Pakliže proběhlo vše jak má zjistíme z logu zdali se ovladač zaregistroval. Napište do konzole následující…

… a měli byste někde v logu vidět

usbcore: registered new interface driver dvb_usb_af9035

Můžete také použít příkaz lsmod, který vám vypíše všechny zavedené ovladače, tedy i ty co jste právě zavedli.

Jestli Vám při zavádění vyskočila jedna z těchto chybových hlášek, znamená to, že modul není s vaším jádrem kompatibilní a ovladač je třeba překompilovat. Více informací naleznete v logu příkazem  dmesg | tail

insmod: init_module ‘ dvb-core.ko’ failed (Exec format error) nebo

insmod: error inserting ‘af9035.ko’: -1 Unknown symbol in module

 

Pokud se ovladač zaregistroval, budeme muset ještě vytvořit adresáře pro dvb zařízení…

Táááák a je to. Teď připojte klíčenku. Je potřeba použít OTG kabel uplně stejný kterým připojujete MassStorage zařízení. Znovu zkontrolujeme log příkazem dmesg. Jestli tam uvidíte to samé jako v rámečku máte nainstalováno.

[ 3802.570000] dvb-usb: found a ‘Avermedia AverTV Volar HD & HD PRO (A835)’ in cold state, will try to load a firmware
[ 3802.650000] dvb-usb: downloading firmware from file ‘dvb-usb-af9035-01.fw’
[ 3803.220000] dvb-usb: found a ‘Avermedia AverTV Volar HD & HD PRO (A835)’ in warm state.
[ 3803.280000] dvb-usb: will pass the complete MPEG2 transport stream to the software demuxer.
[ 3803.300000] DVB: registering new adapter (Avermedia AverTV Volar HD & HD PRO (A835))
[ 3803.370000] af9033: firmware version: LINK:11.15.10.0 OFDM:5.48.10.0
[ 3803.390000] DVB: registering adapter 0 frontend 0 (Afatech AF9033 DVB-T)…
[ 3803.470000] tda18218: NXP TDA18218HN successfully identified.
[ 3803.480000] dvb-usb: Avermedia AverTV Volar HD & HD PRO (A835) successfully initialized and connected.

 

Má to ale jeden háček. Instalace ovladačů není trvalá, tzn. po restartu, tablet tuner nenadetekuje. Je třeba je nainstalovat znovu. Bohužel modifikace zaváděcích scriptů také není trvalá, je to proto, protože systém je na ramdisku který se po restaru částečně přepisuje z romky. Z tohoto důvodu nelze natažení ovladačů zautomatizovat. Teda alespoň ne tak jak bychom to udělali na PC. Museli by jste přeflashovat modifikovaný systém. Nicméně určitá polo automatizace je možná, uložte si zaváděcí příkazy do shell skriptu.  Možná automatizace je popsána zde. Nicméně můžete použít i aplikaci níže.

Stáhněte si Gscript Lite. Je to aplikace, která dokáže spustit skripty bez nutnosti spouštět terminál. Takže vždy po restartu spustíte GScriptem váš skript a tablet bude připraven k použití tuneru.

 

V dalším článku si ukážeme jak naladit kanály a jak zobrazit TV vysílání.

Ukázka provozu: http://www.youtube.com/watch?v=Z6Qcwuu4hyc

Budu rád, když dáte vědět jestli se vám povedlo tuner rozchodit.

Také bych chtěl poděkovat autorům následujících stránek, bez jejihž pomoci by nevznikl ani tento návod .