KONVv2nav TASWORD TWO
NÁVOD NA KONVERZNÍ PROGRAMY
----------------------------- Jedná se o programy KONVERT2.CM a konvert16.BF, které se
musí nahrát v tomto pořadí. Jejich účelem je obousměrná konverze
textových souborů ve formě .CM (produkt TASWORDU2 či TASWORDU4)
a .DT (přičemž česká písmenka odpovídají znakovému generátoru
CESKYv4).
Nejprve NĚKOLIK VĚT k možnému využití těchto programů.
1) Je možno nahrát ještě CESKYv4 a driver libovolné tiskárny,
který musí ale mít možnost přístupu PUT. a pak lze vypisovat
textové soubory i s českými písmenky.
2) Přetahování některých basikových programů ze ZX Spectra. Nej-
prve programem SPECTRUM+, pak v TASWORDU opravit to, co by BF
"nevzal", pak KONVERTEM vyrobit příslušný .DT a ten nahrát do
BF přes OLD. Pokud byste při změnách programu v TASWORDU
chtěli mít na 1 fyzické řádce nejvýše 1 řádku programu, bylo
by nutno postupovat takto: SPECTRUM+ (CM)-> KONVERT (DT)->
KONVERT (CM)-> TASWORD (CM)-> ...
3) Editace datových souborů pro programy v BF a Hisoft Pascalu
(pro HP už existují procedury pro práci s .DT soubory). O té-
to možnosti viz také návod k programům SLOVNIK a LISTSLOV.
4) Je možno psát v TASWORDU zdrojáky pro assembler (který bere i
mezery, ale kdyby někdo upravil TASWORD na psaní CTRL+SHIFT
znaků I a Z , tak by to bylo úplně bezvadné).
5) Jak už bylo řečeno v bodě 1, při použití vhodného obslužného
programu lze soubory "nahrát" na tiskárnu. Například driver
tiskárny D100 TISKv6 se upraví pouhým POKEW &F094,&F03E.
A teď stručně k práci s uvedenými programy. Po nahrání obou
prográmků si můžete dát clear, jaký potřebujete, a nahrát si
vlastní driver tiskárny (a když tiskete češtinu v grafickém re-
žimu, tak ještě CESKYv4). Po spuštění se objeví názorné menu.
POZOR! Nezapomeňte vždy před nahráním nového souboru provést
'clear memory'!!
Program se na všechno zeptá; dotazy je možno "odbýt"
stiskem <RETURN>. Za zmínku stojí jen funkce 'options'. Tato fce
umožňuje nastavit délku logické řádky (pozor! - po RUN se vždy
nastaví na 64). To se hodí například v této situaci: Máme soubor
(DT) asi 500 řetězců délky <=32. Tasword má 320 řádek. Proto dá-
me délku log. řádky 32, provedeme fci. 'input' a 'save' a v
Taswordu máme na 1 řádku 2 zmíněné řetězce. Obdobně při konverzi
opačným směrem.
Další otázka v options zní 'opisovat CR ze vstupu?'.
Odpovíme ANO např. při práci s basikovými programy s řádkami
delšími než 64 znaků. Kdybychom odpověděli NE, tak by KONVERT
delší řádky při následující fci. 'print' rozdělil!
Poslední otázka je kladena, jen když jste na předchozí
odpověděli ANO. Psát space před každé CR má význam jen z důvodu
čitelnosti v TASWORDU. Příjemnou práci přeje
Jiří Pittner
-------------------
11.7.1989
-------------------